Sport i rekreacja

W okresie powojennym większość mieszkańców nie stać było na letni wyjazd.  Dorośli urlopy a dzieci wakacje spędzały na wsi, pomagając w gospodarstwie. Latem w wolne chwile młodzież jechała wykąpać się  na kanał, czyli nad rzekę Miłosławkę, która popołudniami była dosłownie oblegana. Na zdjęciach poniżej widzimy , że  w kanale było więcej wody jak obecnie i można było w nim zanurkować. W pozostałych porach roku , organizowano różne zawody i zabawy. Na fotografiach : turniej strzelecki, turniej gry w warcaby i szachy. Organizowano też zawody w podnoszeniu ciężarka. Wielu chętnych miał też bilard z grzybkiem , pozyskany z gościńca pani Rejmenciakowej. Zimą, popularne w śród młodych ludzi, były zjazdy saneczkami koło przejazdu i na Kopczynowskich Górach a w  hokeja można było pograć na łąkach przy dworcu , lub  na stawie pana Grzesika.

 

 

 

W śnieżną zimę, niedzielnymi popołudniami organizowane były kuligi. Do dużych sań, ciągnionych przez parę koni doczepiane były małe sanki. Na pierwszych dużych saniach jechali zwykle muzykanci, rozweselający całą imprezę.

Kulig  Zaniemyśl

Ludowy Zespół Sportowy

Pan Tadeusz Rauk urodził się w Sulęcinku w 1937r. W końcu lat czterdziestych i przez lata pięćdziesiąte,  był ambitnym sportowcem, zaangażowanym działaczem sportowym i jednym z twórców LZS. Później, w pracy zawodowej na szczeblu wojewódzkim, kierował sportem szkolnym w  Szkolnych Klubach Sportowych. Jak twierdzi, doświadczenie zdobyte na wsi w organizowaniu sportu , pomogło mu i ukierunkowało pracę zawodową. LZS w Sulęcinku powstał w 1949r. Na obchody XXX lecia Zespołu w 1979r, pan Tadeusz nie mógł przybyć i wystosował do zebranych list. Pozwolę sobie zacytować fragmenty tego listu w którym opisuje pierwsze lata istnienia Zespołu.

„Pamiętam tworzenie LZS, działalność organizacyjną na przestrzeni kilku lat. (…) Początków działalności jeszcze nie zorganizowanej możemy się doszukać  w szkole. Pan Kominek zaraził nas bakcylem , który nazywa się piłka nożna i lekkoatletyka. Pani Szykowa nauczyła nas gry w siatkówkę.

– Piłka nożna- tworzyliśmy dość silny zespół w gminie pokazując się na różnych boiskach w gminie i powiecie.         Pamiętam, że w czynie społecznym przygotowaliśmy boisko na Kopczynowie. Dziś bodajże znajduje się tam baza sprzętowa Kółek Rolniczych.

– Lekko atletyka – była najsilniejszą sekcją przez długi okres działalności , szczególnie w latach 1952- 1953 oraz 1957r. Było to za sprawą takich ludzi jak: Leon Bartkowiak, Henryk Bartkowiak, Stefan Litke, Tadeusz Rauk, Ignacy Torz, Jerzy Spychalski, S. Pawłowski, Benon Stachowiak, Andrzej Gorczyca. Potrafiliśmy również nakłonić do uprawiania sportu nasze koleżanki. W 1957r. odnotowaliśmy duży sukces zdobywając drużynowo mistrzostwo powiatu.

– Siatkówka – bardzo silna sekcja w powiecie. Boisko mieliśmy w parku na Kopczynowie. Tam również zbudowaliśmy urządzenia lekkoatletyczne: skocznie, rzutnie i bieżnie.

– Tenis stołowy- stanowiliśmy równorzędnego przeciwnika dla zespołów powiatowych. Miejscem gry była gromadzka świetlica. Silniejszym punktem w drużynie był T. Litke.

– Szachy – jedna z silniejszych sekcji w powiecie. Kol. Rauk zdobył czwarte miejsce w powiecie a reprezentacja LZS Sulęcinek w składzie; J. Spychalski, S. Litke, L. Bartkowiak, H. Bartkowiak, T. Rauk w 1954r. pokonala 6 : 4 reprezentację miasta Środy. Rozegraliśmy także spotkanie z Technikum Rolniczym w Środzie, zwyciężając w stosunku bodajże 8 : 2.”

Pod koniec lat sześćdziesiątych i w latach siedemdziesiątych, znów następuje ożywienie w sporcie. Zimą w świetlicach organizowane są turnieje sportowe w strzelaniu z wiatrówki, podnoszeniu ciężarka i szachach. Latem, już na boisku pod lasem, króluje piłka nożna. Ożywienie sportowe przez te wszystkie lata możemy zawdzięczać Edwardowi Ziętemu. On organizował spotkania sportowe i turnieje, przyciągał i zachęcał młodzież do  gry. LZS organizował również zabawy taneczne z których dochód przeznaczany był na działalność statutową.

 

Tadeusz Rauk                                          Boisko na Kopczynowie

Na pierwszym zdjęciu: Andrzej Kurcbuch, Stanisław Frączek, Roman Idaszak, Marek Grzesik, Eugeniusz Różewski, Ryszard Włodarczyk, Roman Polak, Stanisław Słupianek, działacz sportowy Edward Zięty, Edmund Kurcbuch, Krzysztof Gabała, Tadeusz Frączek, Henryk Błaszak, Jan Słupianek, Ireneusz Kujawa, Jacek Gabała. Ponad to na pozostałych zdjęciach: Józef Gralczyk, Marian Wujek, Zenon Starzak, Jan Idczak, Marian Zakrzewski, Józef Idczak, Roman Forszt, Czesław Cukrowski, Mirosław bobrowski, Edward Nowacki, Adam Stratyński, Kazimierz Gralczyk, Jan Kurcbuch, Krzysztof Nawrocki, Jacek Czerniejewski, Ryszard Kaszuba.

Zdjęcia na stronie z archiwum E. Ziętego

   

Album zdjęć Janka Idczaka.

Sport po 2002 r.

Latem 2002r. powstała idea utworzenia w Sulęcinku drużyn piłkarskich i uporządkowania boiska przy ulicy Sportowej. Wiele wysiłku w uporządkowaniu boiska włożyli: Piotr Zięty, Marek i Łukasz Grobelny, Paweł Grzesik, Paweł Łopatka, Piotr Muszyński, Łukasz Wojtaszak, Grzegorz Karaś, Józef Idczak, Maciej i Tomek Kmieciak, Szymon Grochowski, Waldek Gebel, oraz młodzież z Sulęcinka.

18 sierpnia 2002r. zorganizowano I Turniej Pokoleń Sulęcinka W Piłce Nożnej. Udział w turnieju wzięło 5 drużyn.

 1. FC Sulęcinek   w   składzie:Arek Moszczyński, Kamil Grobelny, Paweł Grzesik, Piotr Idczak, Mateusz               Włodarczyk, Adrian Grześkowiak, Sławek Zieliński, Kuba Wiśniewski, Hubert Czerniejewski, Bartek Grześkowiak, Łukasz Wojtaszak, Paweł Łopatka.

2.  Fair Play  Szymon Grochowski, Paweł Józwiak, Piotr Zięty, Tomek Kmieciak, Dawid Chojnacki, Sebastian Kasprzyk, Łukasz Tomczak, Sławek Markiewicz.

3.  FC Kolka  Adam Kasprzyk, Marcin Zimowski, Roman Forszt, Przemek Zawodny, Tomek Cukrowski, Jurek Włodarczyk, Ryszard Stachowiak, Damian Bezler, Waldek Gaca.

4.  Liver Play  Sławek i Waldek Gebel, Łukasz Wieczorek, Damian Rolirad, Sławek Ochałek, Arek Paterak, Tomek Gabała, Marek Malong, Sławek Niemier.

5.  Oldboye  Marek Grzesik, Roman Idaszak, Stanisław Frączek, Jan Idczak, Jan Słupianek, Ryszard Kaszuba, Krzysztof Gabała, Zbigniew i Kazimierz Gralczyk, Jacek Czerniejewski, Grzegorz Gabała.

W sierpniu ruszyły też rozgrywki Ligii Gminnej piłki nożnej. W Lidze brały udział dwie drużyny z Sulęcinka: Sulęcinek 2002 i FC Sulęcinek. Drużyny z Sulęcinka brały udział w wielu turniejach w województwie. W kolejnych latach organizowano także Turnieje Pokoleń.

 1  2  3  4
5  6  7  8
 9  10  11  12
  1. Zawodnicy biorący udział w turnieju 2. Oldboye 3. Liver Play Sulęcinek 4.    5. Spartak Sulęcinek 6.       7. Sołtys R. Jędrzejczak wręczający puchar w Turnieju O Puchar Sołtysa.  8. Zawodnicy biorący udział w turnieju. 9.  Prasa o Turnieju Pokoleń.  10. Początek spotkania a w tle piękne usytuowanie boiska.     11. MKS Sulęcinek w 2003r.  12.